< powrót
KORABNIKI
 


Dwór od pn. - zach.
 

HISTORIA...
        Pierwszy dwór w Korabnikach wybudował Paweł Korytko w latach 1540-80. Dwór ten miał postać wieży mieszkalnej z dobudowaną kaplicą. W XIX wieku został włączony w obręb murów powstającego pałacu Brudzewskich. Pałac ma styl neorenesansowy i bez większych zmian przetrwał do dnia dzisiejszego. Dwór stanowi własność prywatną.

POŁOŻENIE...
    Kilkaset metrów na południe od drogi Skawina - Libertów, nad potokiem.

OPIS...
        Pałac jest obszernym, piętrowym budynkiem, zbudowanym na planie zbliżonym do prostokąta. Od zachodu przylega do niego niewielka przybudówka, mieszcząca klatkę schodową. Przykryty jest dachem mansardowym z lukarnami, krytym dachówką. Od północy pałac posiada balkon wsparty na czterech kolumnach.
        Elementami stylu neorenesansowego są, oprócz samej bryły budynku, ozdobne portale drzwiowe i okienne. Część murów wewnętrznych pochodzi z XVI wieku. Także piwnice pałacu są zaadaptowanymi piwnicami dawnego dworu obronnego.

OTOCZENIE...
      Wokół pałacu rozciąga się zadbany park. Jeden z dębów (uschnięty, z zakonserwowanym pniem) nazywany jest "dębem Wyspiańskiego", na pamiątkę częstych odwiedzin Stanisława Wyspiańskiego w korabnickim dworze w latach 1886-89. Częste odwiedziny spowodowane były nagłą miłością artysty do dwóch panien Brudzewskich. Miłość ta była równie gorąca, jak krótka. Wyspiański wyjechał na stypendium za granicę, a panny powychodziły za mąż za kogo innego.
        Właściciel dba o prawidłową konserwację zarówno dworu, jak i jego otoczenia. Być może w części pałacu powstanie małe, prywatne muzeum regionalne, związane z okolicami Skawiny.